"מצפה עודד": כרטיס ביקור 


מצפה הכוכבים החדיש שלנו הוא המצפה היחיד מסוגו באיזור אשקלון ומישור החוף הדרומי.

המצפה משרת, נכון להיום, את אוכלוסיית התלמידים המחוננים והמצטיינים באשקלון וסביבתה, ובו זוכים התלמידים להכיר מקרוב את נפלאות היקום. בשלב זה המצפה אינו פתוח לקהל הרחב.

הטלסקופים שלנו מאפשרים לנו להביט הרחק אל העבר, ולהבחין בצבירי כוכבים רבים, בערפיליות מהן נוצרים כוכבים, בכוכבים כפולים, בכוכבי הלכת, בירח, על מכתשיו הרבים מספור, וגם בגלקסיות - אוספים עצומים של כוכבים שנמצאים מיליוני שנות אור מאיתנו.

אחת המטרות המרכזיות של המצפה היא לאפשר לתלמידים בוגרים, המעוניינים בכך, לכתוב עבודות חקר בנושאים אסטרונומיים, בליווי וסיוע צמוד של אנשי אקדמיה בתחום ובשילוב תצפיות וצילומים במצפה. עבודות אלה מוכרות ע"י משרד החינוך והן מקנות זכאות ל-5 יחידות לימוד בתעודת הבגרות.

המצפה נקרא על שם סרן עודד שוורץ ז"ל, שנפל במלחמת לבנון הראשונה, ביוני 1982. בדצמבר 2010 נחנך המצפה רשמית במעמד מרגש בנוכחות עשרות מחבריו של עודד ובני משפחתו.

לגלריית תמונות מערב חנוכת המצפה - לחצו כאן.


סרן עודד שוורץ

(מתוך האתר "יזכור". כל הזכויות שמורות)

 

בן מרים ויוסף, נולד ביום כ"ח בתשרי תשכ"א (19.10.1960) באשקלון. עודד למד בבית-הספר היסודי "בית יחזקאל" באשקלון, המשיך ללמוד בכיתות ט'-י' בבית-הספר התיכון "תגר" ואחרי-כן יצא עם הוריו לדרום-אמריקה, שם עשה אביו בשליחות. הוא המשיך ללמוד בקולג' האמריקני בסאו-פאולו שבברזיל במגמה ריאלית ביולוגית, וסיים את לימודיו בהצטיינות. הקולג' אישר לו מילגה ללימודים באוניברסיטה, אולם כשהגיע מועד גיוסו לצה"ל חזר עודד לארץ לבדו. הוריו נשארו בברזיל להמשך שליחותם.

באוקטובר 1978 חזר, וכעבור שלושה חודשים, בינואר 1979, הוא התגייס ושירת בחיל-השריון. הוא עבר אימוני טירונות, נשלח לקורס נהגי טנק, וכשסיים אותו עלה לדרגת רב"ט. במרס 1980 עלה עודד לדרגת סמל, אחרי שעבר קורס מש"קי טנק. הוא נשלח לקורס קציני אג"ם, ולאחר מכן עבר קורס קציני שריון, באוקטובר 1980 עלה עודד לדרגת סג"ם, והוצב כמדריך בבית-הספר לקציני שריון. חוות-הדעת עליו באותו זמן הייתה: "עודד חיל טוב מאוד בתחום ההדרכה". באוקטובר 1981, הוא עלה לדרגת סגן.

אחרי שהסתיים קורס קציני השריון, הועבר עודד לתפקיד סגן מפקד פלוגת שריון. כשפרצה מלחמת שלום הגליל, הוא עלה עם פלוגתו ללבנון. ביום י"ז בסיוון תשמ"ב (8.6.1982), בעת שלחם ליד העיירה ג'זין, נפצע מפקד פלוגתו ופונה. עודד נטל את הפיקוד על הכוח. שעה קצרה לאחר מכן, נפל גם הוא בקרב. בן 21 שנים הוא היה במותו. עודד הובא למנוחות בבית-הקברות הצבאי באשקלון. הוא השאיר אחריו הורים ואחות.

 לאחר שנפל הועלה עודד לדרגת סרן.

לדף ההנצחה לזיכרו של עודד שוורץ באתר "יזכור" - לחצו כאן.